10 vjet Spitali Amerikan, koncert bamirësie me yjet e muzikës klasike 12

Në  dhjetor  2006 SPITALI  AMERIKAN çeli  dyert  me  premtimin ambicioz  dhe  përgjegjësinë  e  madhe:  diagnostikim  dhe  trajtim  me standardet më të larta të mjekësisë moderne për pacientët shqiptarë. Sot, Spitali Amerikan numëron plot 10 vite eksperiencë, përkujdesje, një numër të madh pacientësh të kënaqur, një numër të madh ndërhyrjesh të vështira kirurgjikale dhe sigurisht 10 vite punë e palodhur për t’i ardhur në ndihmë çdo pacienti. Në Pallatin e Kongreseve, më fatë 27 janar, u mbajt eventi kulturor i shumëpritur nga të gjithë. Pjesëmarrës në këtë event ishin yjet shqiptarë të muzikës klasike, të cilët dhuruan për të gjithë audiencën, nën tingujt magjikë, momente të paharruara. Ky event, nuk kishte vetëm qëllim argëtimin, por kauza e tij ishte edhe më e madhe: në prag të 10 vjetorit të Spitalit Amerikan, koncerti kishte dhe një qëllim sublim: ardhja në ndihmë e fëmijëve që janë lindur me probleme në sistemin e dëgjimit. Maria Jose Siri, tenorët Josif Gjipali Kastriot Tusha, Mario Karaj, soprano Sindi Mamaqi, këngëtarët Rona Nishliu dhe Dren Abazi sëbashku me pianistin Ekland Hasa, ishin disa nga protagonistët e mbrëmjes, e cila mblodhi shumë të ftuar. Të ardhurat nga shitja e biletave do të shkonin për realizimin e operacionit për vendosjen e implantit koklear tek fëmijër që kanë lindur me problem në dëgjim.  Mbrëmja e organizuar ishte një nga mbrëmjet më emocionuese dhe sensibilizuese për të gjithë publikun. Spitali Amerikan, i pari spitali privat në Shqipëri, njihet për shërbimin dhe plot 700 000 pacientë të cilëve çdo ditë u dëgjohen kërkesat dhe i jepet zgjidhje. Me një staf të kualifikuar, shërbim cilësor, ky spital ka arritur të kryejë ndërhyrje të pa kryera më parë në Shqipëri. Jo vetëm si një strukturë spitalore e suksesshme, por gjithashtu Spitali Amerikan njihet për iniciativat e bamirësisë për t’i ardhur në ndihmë të gjithë pacientëve nga shtresat në nevojë, e gjithashtu atyre me nevoja të veçanta.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Rregulli u thye, tashmë mund ta kombinojmë shampanjën me copa akulli! 13

Sado që na shijojnë kokteilet apo pijet e thera alkoolike, nuk mund ta mohojmë që shampanja ka vendin e saj në çdo rast. E shijshme, e lehtë, ideale për evente fine ose klas, shampanja në fakt ka një histori krejt tjetër kur vjen puna tek shërbimi.

Fillimisht, duhet ta dini që nuk duhet shërbyer në gota të gjera. Sa më e gjerë gota, aq më shumë kjo pije humbet bulëzat karakteristike, që i japin dhe shijen shampanjës. Kështu që, harroni gjithçka keni parë nëpër filma!

Nga ana tjetër, falë novacionit më të ri të Moët & Chandon, tashmë shampanja mund të serviret në një gotë me copa akulli. Po, e pabesueshme, por e vërtetë! Ishin të parët që thyen këtë tabu, për t’i dhënë një tjetër kuptim shijimit të kësaj pije. Përpunimi i shampanjës në këtë rast bëhet edhe më i fortë, për një eksperiencë unike.

Edhe emra të tjerë të njohur kanë eksperimentuar në këtë drejtim, ndërsa fansat e shampanjës duket se kanë gjetur parajsën. Dhe është ekzaktësisht ajo që duhet!

Ekspertë në shtrat? Ja 5 shenjat e zodiakut që udhëheqin në dhomën e gjumit! 15

Eh, shenja e përcaktuar e zodiakut ndikon në shumë aspekte. Disa njerëz janë të bindur në parashikime të tilla, të tjerë nuk interesohen aspak në këtë fushë…Por, për ata që besojnë, shpesh parashikimj i yjeve mbi karakteristikat tona ka rezultuar i vërtetë.

Kemi folur për personalitetin, fatin, ndërsa i kisgte ardhur radha një aspekti pikant të përditshmërisë. Cilat nga shenjat janë udhëjeqëset më të mira në shtrat? Ne ju zbulojmë pesë më fatalet në dhomën e gjumit!

PESHORJA
Janë të apasionuar pas kënaqësisë së partnerit dhe bëjnë gjithçka që tjetri të kënaqet në maksimum. Janë intensivë në shtrat dhe të gatshëm për t’ju dhuruar eksperiencën më të mirë të jetës tuaj.

DASHI
Dëshirojnë të jenë yje në dhomën e gjumit dhe kanë një kërkesë nga vetja: t’ju bëjnë të mendoni për ta edhe kur largohen përgjithmonë. Kështu, bëjnë gjithçka për t’u përshtatur dhe për të dhuruar kënaqësi maksimale, prej egos për të qenë të paharrueshëm.

DEMI
Janë tipat më të përshtatshëm në shtrat, duke qenë se janë shumë sportivë në përgjithësi. Nuk kanë frikë të eksperimentojnë, ashtu sikurse janë të gatshëm të ndërmarrin rreziqe në çastet intime. Nëse ka diçka që nuk ju pëlqen, shprehuni, sepse të lindurit e kësaj shenje janë të gatshëm vetëm për të dhuruar kënaqësi.

SHIGJETARI
Atletë të lindur, ata kanë vetëm një parim: të kenë një jetë të shëndetshme dhe aktive seksuale. Seksi është i rëndësishëm për këtë shenjë, po aq sa vetëbesimi dhe vetëvlerësimi. Me kaq cilësi të larta mbi veten, ata sigurohen të bëjnë të pamundurën për kënaqësinë tuaj nê shtrat.

AKREPI
Njihet si shenja më seksi e zodiakut, kështu që punën në shtrat e merr shumë, shumë, shumë seriozisht. Nuk preferojnë planifikim për seksin, janë spontanë dhe të egër në dhomën e gjumit. Por, kjo nuk mund të mohojë faktin që  tregohen të kujdesshëm dhe protektivë për partnerin.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: