Promovimi i Trashëgimisë Kulturore përmes fluturimeve 10

Një tjetër mundësi për promovimin e vlerave dhe trashëgimisë! Ky është qëllimi i marrëveshjes që u nënshkrua mbrëmjen e djeshme mes Ministrisë së Kulturës dhe Federatës Shqiptare të Aeronautikës për Promovimin e Trashëgimisë Kulturore Kombëtare gjatë zhvillimit të Kampionatit të 9-të Botëror të Fluturimeve të Lira në “Paragliding në Disiplinën në Preçizion ”, i cili do të zhvillohet në qytetin e Vlorës në datat 05-14 maj 2017.

“Nuk patëm asnjë hezitim për të qenë partner në këtë event kur na erdhi ftesa nga Shoqata e Aeronautikës, sidomos pasi unë vetë e kam provuar sportin e fluturimit të lirë. Kam po ashtu kënaqësinë të them që në maj kur të zhvillohet ky kampionat, Vlora do të ketë në shtëpi një kantier të ri të hapur që do të jetë Qendra e re Historike.
Pjesë e kësaj marrëveshje, në dispozicion të Kampionatit Botëror, do të jetë gjithë itinerari kulturor i bregut, që nga Vlora, Himara deri në Sarandë, sikurse do të jetë në dispozicion të këtij kampionati dhe itinerari jugor malor, Tepelenë-Përmet-Gjirokastër, ku gjithë paketa jonë muzeale dhe e site-ve do të jetë në funksionim të plotë për t’i mirëpritur, shoqëruar kjo me një kalendar shumë të pasur të aktiviteteve kulturore, muzikore dhe kulinare, të cilat administrohen dhe do të ofrohen nga Ministria e Kulturës”, tha Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro.

Federata Shqiptare e Aeronautikës merr po ashtu përsipër të mundësojë sensibilizimin dhe promovimin e trashëgimisë kulturore kombëtare tek të gjithë pjesëmarrësit në Kampionatit të 9-të Botëror të Fluturimeve të Lira në Paragliding si dhe të mundësojë shpërndarjen e materialeve promovuese të trashëgimisë kulturore për njohjen e vlerave të trashëgimisë kulturore shqiptare.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Rregulli u thye, tashmë mund ta kombinojmë shampanjën me copa akulli! 13

Sado që na shijojnë kokteilet apo pijet e thera alkoolike, nuk mund ta mohojmë që shampanja ka vendin e saj në çdo rast. E shijshme, e lehtë, ideale për evente fine ose klas, shampanja në fakt ka një histori krejt tjetër kur vjen puna tek shërbimi.

Fillimisht, duhet ta dini që nuk duhet shërbyer në gota të gjera. Sa më e gjerë gota, aq më shumë kjo pije humbet bulëzat karakteristike, që i japin dhe shijen shampanjës. Kështu që, harroni gjithçka keni parë nëpër filma!

Nga ana tjetër, falë novacionit më të ri të Moët & Chandon, tashmë shampanja mund të serviret në një gotë me copa akulli. Po, e pabesueshme, por e vërtetë! Ishin të parët që thyen këtë tabu, për t’i dhënë një tjetër kuptim shijimit të kësaj pije. Përpunimi i shampanjës në këtë rast bëhet edhe më i fortë, për një eksperiencë unike.

Edhe emra të tjerë të njohur kanë eksperimentuar në këtë drejtim, ndërsa fansat e shampanjës duket se kanë gjetur parajsën. Dhe është ekzaktësisht ajo që duhet!

Ekspertë në shtrat? Ja 5 shenjat e zodiakut që udhëheqin në dhomën e gjumit! 15

Eh, shenja e përcaktuar e zodiakut ndikon në shumë aspekte. Disa njerëz janë të bindur në parashikime të tilla, të tjerë nuk interesohen aspak në këtë fushë…Por, për ata që besojnë, shpesh parashikimj i yjeve mbi karakteristikat tona ka rezultuar i vërtetë.

Kemi folur për personalitetin, fatin, ndërsa i kisgte ardhur radha një aspekti pikant të përditshmërisë. Cilat nga shenjat janë udhëjeqëset më të mira në shtrat? Ne ju zbulojmë pesë më fatalet në dhomën e gjumit!

PESHORJA
Janë të apasionuar pas kënaqësisë së partnerit dhe bëjnë gjithçka që tjetri të kënaqet në maksimum. Janë intensivë në shtrat dhe të gatshëm për t’ju dhuruar eksperiencën më të mirë të jetës tuaj.

DASHI
Dëshirojnë të jenë yje në dhomën e gjumit dhe kanë një kërkesë nga vetja: t’ju bëjnë të mendoni për ta edhe kur largohen përgjithmonë. Kështu, bëjnë gjithçka për t’u përshtatur dhe për të dhuruar kënaqësi maksimale, prej egos për të qenë të paharrueshëm.

DEMI
Janë tipat më të përshtatshëm në shtrat, duke qenë se janë shumë sportivë në përgjithësi. Nuk kanë frikë të eksperimentojnë, ashtu sikurse janë të gatshëm të ndërmarrin rreziqe në çastet intime. Nëse ka diçka që nuk ju pëlqen, shprehuni, sepse të lindurit e kësaj shenje janë të gatshëm vetëm për të dhuruar kënaqësi.

SHIGJETARI
Atletë të lindur, ata kanë vetëm një parim: të kenë një jetë të shëndetshme dhe aktive seksuale. Seksi është i rëndësishëm për këtë shenjë, po aq sa vetëbesimi dhe vetëvlerësimi. Me kaq cilësi të larta mbi veten, ata sigurohen të bëjnë të pamundurën për kënaqësinë tuaj nê shtrat.

AKREPI
Njihet si shenja më seksi e zodiakut, kështu që punën në shtrat e merr shumë, shumë, shumë seriozisht. Nuk preferojnë planifikim për seksin, janë spontanë dhe të egër në dhomën e gjumit. Por, kjo nuk mund të mohojë faktin që  tregohen të kujdesshëm dhe protektivë për partnerin.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: