Sallata e frutave me ngjyra, një kryevepër për t’u shijuar dhe parë 14

Thuhet se të hash me ngjyra bën mirë për shëndetin dhe ku ka më mirë sesa stina e vjeshtës për të shijuar ushqimet me ngjyra? Receta për këtë sallatë me panxhar, dardha dhe mango do të ishte edhe dreka juaj në zyrë. Shumë e lehtë për t’u bërë, e shijshme për t’iu servirur edhe miqve në shtëpi për një aperitiv.

Aq e bukur sa që ju mund ta përdorni atë si një çentro tavoline!

PËRBËRËSIT

4 mango

2 dardha

1 mollë,

2 fiq të zinj,

8 gështenja të pjekura, erëza aromatike, 400 g biskota me bajame,

100 g çokollatë e zezë 66 për qind,

200 g lëng dardhe

për xhelin panxhar dhe uthull balsamike

300 g panxhar i gatuar,

100 g uthull balsamike,

20 g sheqer kafe,

3 g xhelatinë

PËRGATITJA

Shkrini çokollatën në një banjo mari. Grini biskotat në mikser sa të bëhen  pluhur, shtojani çokollatës së shkrirë dhe punojeni derisa të bëhet e butë. Për të përgatitur xhelin e panxharit, përzieni panxharin e zjerë me uthullën balsamike, 1 dl ujë dhe filtrojeni. Shtoni sheqerin, xhelatinën dhe zjejeni duke e trazuar; mbani anash 1 dl. Hidheni pjesën tjetër në një enë dhe lëreni të ftohet, pastaj kaloni atë në frigorifer derisa të jetë plotësisht xhel. Përzieni xhelatinën për të marrë një xhel të butë dhe homogjen. Preini mollën në feta të holla dhe vendoseni atë në panxhar. Vendosini në pjata tulin e mangos, dardhës së prerë në feta të hollë, mollën, xhelin me një lugë çokollatë, lëngun e dardhës, gështenjat e pjekura, fiqtë e ndarë të kaluar poshtë grillës së furrës dhe erëzat.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Rregulli u thye, tashmë mund ta kombinojmë shampanjën me copa akulli! 10

Sado që na shijojnë kokteilet apo pijet e thera alkoolike, nuk mund ta mohojmë që shampanja ka vendin e saj në çdo rast. E shijshme, e lehtë, ideale për evente fine ose klas, shampanja në fakt ka një histori krejt tjetër kur vjen puna tek shërbimi.

Fillimisht, duhet ta dini që nuk duhet shërbyer në gota të gjera. Sa më e gjerë gota, aq më shumë kjo pije humbet bulëzat karakteristike, që i japin dhe shijen shampanjës. Kështu që, harroni gjithçka keni parë nëpër filma!

Nga ana tjetër, falë novacionit më të ri të Moët & Chandon, tashmë shampanja mund të serviret në një gotë me copa akulli. Po, e pabesueshme, por e vërtetë! Ishin të parët që thyen këtë tabu, për t’i dhënë një tjetër kuptim shijimit të kësaj pije. Përpunimi i shampanjës në këtë rast bëhet edhe më i fortë, për një eksperiencë unike.

Edhe emra të tjerë të njohur kanë eksperimentuar në këtë drejtim, ndërsa fansat e shampanjës duket se kanë gjetur parajsën. Dhe është ekzaktësisht ajo që duhet!

Ekspertë në shtrat? Ja 5 shenjat e zodiakut që udhëheqin në dhomën e gjumit! 13

Eh, shenja e përcaktuar e zodiakut ndikon në shumë aspekte. Disa njerëz janë të bindur në parashikime të tilla, të tjerë nuk interesohen aspak në këtë fushë…Por, për ata që besojnë, shpesh parashikimj i yjeve mbi karakteristikat tona ka rezultuar i vërtetë.

Kemi folur për personalitetin, fatin, ndërsa i kisgte ardhur radha një aspekti pikant të përditshmërisë. Cilat nga shenjat janë udhëjeqëset më të mira në shtrat? Ne ju zbulojmë pesë më fatalet në dhomën e gjumit!

PESHORJA
Janë të apasionuar pas kënaqësisë së partnerit dhe bëjnë gjithçka që tjetri të kënaqet në maksimum. Janë intensivë në shtrat dhe të gatshëm për t’ju dhuruar eksperiencën më të mirë të jetës tuaj.

DASHI
Dëshirojnë të jenë yje në dhomën e gjumit dhe kanë një kërkesë nga vetja: t’ju bëjnë të mendoni për ta edhe kur largohen përgjithmonë. Kështu, bëjnë gjithçka për t’u përshtatur dhe për të dhuruar kënaqësi maksimale, prej egos për të qenë të paharrueshëm.

DEMI
Janë tipat më të përshtatshëm në shtrat, duke qenë se janë shumë sportivë në përgjithësi. Nuk kanë frikë të eksperimentojnë, ashtu sikurse janë të gatshëm të ndërmarrin rreziqe në çastet intime. Nëse ka diçka që nuk ju pëlqen, shprehuni, sepse të lindurit e kësaj shenje janë të gatshëm vetëm për të dhuruar kënaqësi.

SHIGJETARI
Atletë të lindur, ata kanë vetëm një parim: të kenë një jetë të shëndetshme dhe aktive seksuale. Seksi është i rëndësishëm për këtë shenjë, po aq sa vetëbesimi dhe vetëvlerësimi. Me kaq cilësi të larta mbi veten, ata sigurohen të bëjnë të pamundurën për kënaqësinë tuaj nê shtrat.

AKREPI
Njihet si shenja më seksi e zodiakut, kështu që punën në shtrat e merr shumë, shumë, shumë seriozisht. Nuk preferojnë planifikim për seksin, janë spontanë dhe të egër në dhomën e gjumit. Por, kjo nuk mund të mohojë faktin që  tregohen të kujdesshëm dhe protektivë për partnerin.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: