Patatja i dhuroi Evropës dy shekuj paqeje 12

Nëse pesë shekuj më parë do të ekzistonte çmimi Nobel për Paqen, ky ushqim i zakonshëm me siguri do të kishte marrë një nominim. Patatja, është e lehtë për t’u kultivuar, rezistente ndaj thatësirës dhe e përshtatshme për shumë lloje tokash, ndaj edhe për disa shekuj mori përparësi duke hyrë në Evropë fuqishën në shekullin e 16-të.

Kjo është ideja fillestare e zhvilluar në një studim nga tre ekonomistë të universitetit të Harvardit, sipas të cilëve, futja e patates në Evropë siguroi furnizimin dhe mirëqenien e popullatës së kontinentit, duke reduktuar tensionet dhe duke zgjidhur mosmarrëveshjet.

Pasi zhardhoku u zbulua në Amerikë në shekullin e 15-të, më pas erdhi në Evropë, duke rritur prodhimtarinë, uli vlerën e tokës, përmirësoi të ushqyerit, por rriti pagat, duke çuar në një sërë përfitimesh për të gjitha klasat shoqërore. Për të paktën disa shekuj, revolucioni bujqësor ndihmoi të zbuteshin presionet shoqërore që në rrethana të tjera do të kishin çuar në konflikte mes shteteve.

Patatja mendohet se ka qenë një pretekst për të evituar luftrat e reja asokohe. Kërkuesit e universitetit të Harvardit analizuan të dhënat e mbi 2,477 betejave dhe 899 luftrave të 500 viteve, veçanërisht përgjatë kufijve të Austrisë, Francës, Rusisë, Turqisë, Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut. Ata dolën në përfundimin se patatet i ndihmonin familjet të prodhonin sasi të mëdha në ngastra të vogla toke, duke ulur vlerën e tokës. Kjo çoi në një reduktim të ndjeshëm të konflikteve për shkak të zotërimeve të tokës. Për më tepër, rritja e mirëqenies së fermerëve rriti të ardhurat, e paralelisht mbledhjen e taksave, duke çuar në një stabilitet më të madh.

Disa prej luftrave civile, sipas studimit rezultuan në disa periudha kur këto vende u goditën nga fatkeqësi klimatike, si thatësira në verë apo i ftohti në dimër, e cila shkaktoi paqëndrueshmëri sociale dhe fillimin e konflikteve të armatosura. Edhe sot, rezultatet tregojnë se një pjesë e shteteve moderne, janë të varura nga bujqësia, kur përmirësimi i prodhimit rezulton me një stabilitet më të madh politik dhe shoqëror.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Rregulli u thye, tashmë mund ta kombinojmë shampanjën me copa akulli! 10

Sado që na shijojnë kokteilet apo pijet e thera alkoolike, nuk mund ta mohojmë që shampanja ka vendin e saj në çdo rast. E shijshme, e lehtë, ideale për evente fine ose klas, shampanja në fakt ka një histori krejt tjetër kur vjen puna tek shërbimi.

Fillimisht, duhet ta dini që nuk duhet shërbyer në gota të gjera. Sa më e gjerë gota, aq më shumë kjo pije humbet bulëzat karakteristike, që i japin dhe shijen shampanjës. Kështu që, harroni gjithçka keni parë nëpër filma!

Nga ana tjetër, falë novacionit më të ri të Moët & Chandon, tashmë shampanja mund të serviret në një gotë me copa akulli. Po, e pabesueshme, por e vërtetë! Ishin të parët që thyen këtë tabu, për t’i dhënë një tjetër kuptim shijimit të kësaj pije. Përpunimi i shampanjës në këtë rast bëhet edhe më i fortë, për një eksperiencë unike.

Edhe emra të tjerë të njohur kanë eksperimentuar në këtë drejtim, ndërsa fansat e shampanjës duket se kanë gjetur parajsën. Dhe është ekzaktësisht ajo që duhet!

Ekspertë në shtrat? Ja 5 shenjat e zodiakut që udhëheqin në dhomën e gjumit! 13

Eh, shenja e përcaktuar e zodiakut ndikon në shumë aspekte. Disa njerëz janë të bindur në parashikime të tilla, të tjerë nuk interesohen aspak në këtë fushë…Por, për ata që besojnë, shpesh parashikimj i yjeve mbi karakteristikat tona ka rezultuar i vërtetë.

Kemi folur për personalitetin, fatin, ndërsa i kisgte ardhur radha një aspekti pikant të përditshmërisë. Cilat nga shenjat janë udhëjeqëset më të mira në shtrat? Ne ju zbulojmë pesë më fatalet në dhomën e gjumit!

PESHORJA
Janë të apasionuar pas kënaqësisë së partnerit dhe bëjnë gjithçka që tjetri të kënaqet në maksimum. Janë intensivë në shtrat dhe të gatshëm për t’ju dhuruar eksperiencën më të mirë të jetës tuaj.

DASHI
Dëshirojnë të jenë yje në dhomën e gjumit dhe kanë një kërkesë nga vetja: t’ju bëjnë të mendoni për ta edhe kur largohen përgjithmonë. Kështu, bëjnë gjithçka për t’u përshtatur dhe për të dhuruar kënaqësi maksimale, prej egos për të qenë të paharrueshëm.

DEMI
Janë tipat më të përshtatshëm në shtrat, duke qenë se janë shumë sportivë në përgjithësi. Nuk kanë frikë të eksperimentojnë, ashtu sikurse janë të gatshëm të ndërmarrin rreziqe në çastet intime. Nëse ka diçka që nuk ju pëlqen, shprehuni, sepse të lindurit e kësaj shenje janë të gatshëm vetëm për të dhuruar kënaqësi.

SHIGJETARI
Atletë të lindur, ata kanë vetëm një parim: të kenë një jetë të shëndetshme dhe aktive seksuale. Seksi është i rëndësishëm për këtë shenjë, po aq sa vetëbesimi dhe vetëvlerësimi. Me kaq cilësi të larta mbi veten, ata sigurohen të bëjnë të pamundurën për kënaqësinë tuaj nê shtrat.

AKREPI
Njihet si shenja më seksi e zodiakut, kështu që punën në shtrat e merr shumë, shumë, shumë seriozisht. Nuk preferojnë planifikim për seksin, janë spontanë dhe të egër në dhomën e gjumit. Por, kjo nuk mund të mohojë faktin që  tregohen të kujdesshëm dhe protektivë për partnerin.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: